10 najciekawszych wycieczek w głąb Sardynii

Musisz to przeżyć

Warto zjeść

Wakacje na Sardynii z bezglutenową kuchnią

Wakacje na Sardynii z bezglutenową kuchnią

Jeszcze niedawno kuchnia bezglutenowa dotyczyła wyłącznie osób z alergiami i problemami zdrowotnymi Jednak coraz częściej rezygnujemy ze spożywania glutenu dobrowolnie, dla zdrowia Z [...]
Czytaj więcej

Te miejsca warto zwiedzić

Na Sardynii krąży wiele ciekawych legend, ale urok tej wyspy najpiękniej opisuje ta o jej powstaniu, Otóż Bóg tworząc wyspę, przeniósł na nią po trochu wszystkiego co najpiękniejsze na całym świecie – cudowne morze, majestatyczne góry, żyzne równiny, jeziora, jaskinie, kaniony, wodospady… Dlatego właśnie Sardynia jest nazywana „kontynentem w miniaturze”.  Byłoby wielkim „turystycznym grzechem” nie spędzić choć  jednego dnia w głębi wyspy, nie docenić jej ogromnego bogactwa przyrodniczego i różnorodności krajobrazu. O najlepszych wycieczkach morskich pisałam niedawno, dziś chcę Was zaprosić na 10 fantastycznych wycieczek w głąb sardyńskiego lądu. Lecz ostrzegam z góry – na tych wycieczkach od okrzyków i westchnień „wow” i „ach” może rozboleć Was gardło, a od robienia zdjęć w telefonach i aparatach fotograficznych może zabraknąć pamięci… Dodatkowym atutem tych propozycji jest fakt, że możecie z nich korzystać cały rok. O ile plażowaniem I REJSAMI  można się cieszyć przez kilka określonych miesięcy, to na te wycieczki możecie wybrać się ZAWSZE!

1. DZIKA SARDYNIA JEEPEM, W GOŚCINIE U SARDYŃSKIEGO GOSPODARZA   

Najlepszy sposób na poznanie autentycznej kultury wyspiarzy, skosztowanie pysznej kuchni wiejskiej, poznanie rdzennych Sardyńczyków. Jeśli lubicie odkrywać miejsca nie wymieniane w zwykłych przewodnikach i kochacie jazdę panoramicznymi serpentynami górskich dróg, pozwólcie zabrać się do dzikiej Krainy Barbagia. Na tej wyprawie wszystko jest NAJ – najbardziej widokowa dolina Valle di Lanaitto w najwyższych sardyńskich górach, najbardziej gościnny sardyński gospodarz, najlepsze lokalne wina. W grocie Corbeddu, którą odwiedzimy, znaleziono najstarsze na Sardynii ślady Homo Sapiens. Sardyński lunch zjemy w miejscu, gdzie bywały tu na sardyńskich ucztach Madonna i Claudia Schiffer. Wyruszymy w obszar tzw. Blu Zone – jeden z zaledwie 5 obszarów naszej planety, gdzie ludzie żyją najdłużej, najzdrowiej i do bardzo późnego wieku są zadowoleni z życia. Oczywiście o tym wszystkim opowie Wam polskojęzyczny przewodnik. Ta wycieczka jest jedyna w swoim rodzaju i możecie zarezerwować ją już dziś!

2. WYCIECZKA NA PŁASKOWYŻ GIARA  DI GESTURI

Jeśli kochacie konie i dziką przyrodę, nie znajdziecie lepszej wycieczki na Sardynii. Zapraszamy na wyprawę na ukryty w głębi południowej części wyspy płaskowyż Giara di Gesturi, na którym żyją cavallini di Giara – dzikie koniki z Giara. Możecie je obserwować spacerując po płaskowyżu, jeżdżąc na rowerach lub jadąc na oswojonych koniach. Polecamy szczególnie ten trzeci sposób na spotkanie z dzikimi końmi. Płaskowyż to niesamowity obszar endemiczny, pełen rzadkich roślin i zwierząt, pokryty sugestywnym gajem dębów korkowych. Po wycieczce będziecie specjalistami w zagadnieniach pozyskiwania korka, lokalnego przyrodolecznictwa, życia dzikich koników, zwyczajów ludzi mieszkających w okolicy. Czeka was także lunch na antycznych kamiennych stołach w głębi płaskowyżu w gaju korkowym, sardyński chleb pane Carasu, sery, wędliny, oliwki, wino, owoce. Na deser natomiast wizyta w zamku Castello di Acquafredda i super ciekawe opowieści o jego twórcy, bohaterze Boskiej Komedii Dantego. W cenie wycieczki polski przewodnik. Rezerwacja określonej ilości miejsc i konkretnego terminu na sezon 2019 możliwa już teraz! 

3. JEEPAMI DO NAJGŁEBSZEGO KANIONU EUROPY 

Coś dla pasjonatów gór, ale i dobrego jedzenia. Pełna adrenaliny, oszałamiających krajobrazów i górskich szlaków wyprawa do parku Narodowego Parco Nazionale del Gennargentu e del Golfo di Orosei. Szybkimi autami terenowymi pomkniemy w dół na spotkanie z niesamowitym kanionem Su Gorropu, jego unikatowy teren zwiedzimy pieszo, słuchając po drodze tajemniczych legend , krążących wśród miejscowej ludności od setek lat. Podczas wycieczki cały czas będzie z Wami polskojęzyczny przewodnik. Nie zabraknie chwil relaksu, np. podczas lunchu w kanionie, w cieniu jego wysokich ścian, wyobraźcie sonie ze  w najwęższym miejscu kanion ma szerokość zaledwie ok. 5 metrów i wysokość 500 m! Po trudach wędrówki udamy się wspaniałą sardyńską ucztę w lokalnym gospodarstwie agroturystycznym – kilka przystawek, 2 dania główne, pieczone prosię, warzywa, owoce, deser, wino, nalewki i kawa. . Już dziś możecie zarezerwować miejsca na tę fantastyczną wyprawę.

4. WYCIECZKA Z WARSZTATAMI KULINARNYMI 

To jedna z naszych wycieczek, gdzie szczególną wagę przykładamy do szycia jej na miarę. Dopasowujemy miejsce, temat i poziom kulinarnego zaawansowania do grupy, rodziny, wieku dzieci, zainteresowań dorosłych. Warsztaty toczą się w klimatycznych gospodarstwach, w wesołej atmosferze i włosko-polskich pogawędkach lepimy ręcznie makaron, pieczemy sardyński chleb, przyglądamy się wyrobowi serów. Następnie sami zasiadamy przy stole i ucztujemy po sardyńsku – czyli bardzo obficie.  Na stół wjeżdżają liczne antipasti, czyli przystawki, danie makaronowe z lokalnym sosem, pyszna zuppa gallurese, pieczony w mircie prosiaczek i oczywiście czerwone wino Cannonau. Nie zabraknie lokalnych nalewek, deseru i kawy. Możecie także kupić lokalne przetwory i wyroby, będą najlepszą pamiątką z Sardynii. Na szczególne życzenie klienta podczas obiadu może Wam towarzyszyć sardyński zespół muzyczny,  lub sommelier z pobliskiej winnicy, który przygotuje degustację win. W drodze powrotnej kompletna zmiana atmosfery, odwiedzimy bowiem tajemniczą krainy Domus De Janas, czyli domów czarodziejek  i sardyńska nuragę. Nasz polskojęzyczny przewodnik opowie Wam historie niesamowitych, mających ponad 5 tysięcy lat monumentów, które znajdują się jedynie na Sardynii. Rezerwacja tej kulinarnej, niezapomnianej przygody, możliwa już teraz! 

5. BARBAGAIA JEEPEM, TISCALI I UCZTA PO SARDYŃSKU 

Życie sardyńskich pasterzy, najdawniejsze dzieje zamieszkujących wyspę ludów, unikatowe źródło górskie oraz zapierające dech w piersiach krajobrazy – to wszystko i jeszcze więcej czeka na Was na tej wycieczce. Zwrotnym i szybkim jeepem dojedziemy górskimi szlakami do niezwykle ciekawego stanowiska archeologicznego, Tiscali. Po drodze postój w punkcie panoramicznym i pasterskie drugie śniadanie – ricotta z miodem, wędliny, sery, wino. Następnie wizyta w słynnej Tiscali,  prehistorycznej osady ukrytej w gigantycznym krasowym zapadlisku. Po spotkaniu z dziajmi wyspy sprzed kilku tysięcy lat, schodzimy szlakiem w dół doliny, na sardyńską ucztę u gospodarza Pasquale. Pieczone prosię, niezliczona ilość przystawek, kilka typów pasty sardyńskiej z sosem, wino i mirto, na deser sardyńskie seadas. Zajrzymy także do ukrytej w podziemiach starego podwórka, spiżarni gospodarza Pasquale , zobaczymy zapasy wędlin, oliwy, wina, skosztujemy niektórych z nich. Wszystko to w kameralnej grupie i z polskim przewodnikiem. Jeśli nie chcesz, by Waszą rodzinę ominęła ta fantastyczna przygoda, zarezerwuj ją już teraz! 

6. WYCIECZKA AUTEM EPOKOWYM Z WIZYTAMI W WINNICACH 

Piękna, stara Sardynia i piękne, stare auta to idealne połączenie! Ta wycieczka to niepowtarzany tour w autach epokowych po niesamowitym rejonie Barbagia i Ogliastra. Powrót do przeszłości zapewnią nie tylko stare samochody, ale również niesamowite historie z dawnych, bandyckich terenów Sardynii. Na trasie tej bardzo oryginalnej wyprawy znajdą się także 2 doskonałe winnice oraz unikatowe górskie źródło Su Gologone, oraz suto zastawiony sardyński stół. Czeka na was bowiem obfita sardyńska, posmakujecie wiele loklanych i samodzielnie robionych przystawek, serów i wędlin, domowego ravioli z sosem, makaronów, pieczonego prosiaka, ricotty z miodem, sezonowych owoców. Wszystko to okraszone domowym winem i nalewkami. Smaku tej uczty długo nie zapomnicie. Połączenie jazdy epokowym autem z pięknymi krajobrazami, degustacjami w winnicach i prawdziwej sardyńskiej biesiady to przepis na najlepszą przygodę życia!

7. WYCIECZKA DO GROTY SU MARMURI I OPUSZCZONEGO MIASTA GAIRO   

Coś dla miłośników autentyczności i podróżowania poza utartymi szlakami Kolejna ciekawa wycieczka w głąb Sardynii, doskonała dla pasjonatów jaskiń i grot oraz poszukiwaczy klimatów Ghost Towns. Wśród punktów programu majestatyczna i unikatowa Grota Su Marmuri, wykwintny obiad w restauracji w pobliżu groty, wśród oszałamiających górskich pejzaży. Najedzeni, odwiedzimy jedno z sardyńskich „miasteczek duchów”, sugestywne i klimatyczne Gairo. Posłuchamy opowieści polskiego przewodnika o historii tego miejsca oraz innych tego typu na wyspie, poczujemy się otoczeni „mgłą dawnych czasów”..

8TAJEMNICZE NURAGI, MIASTO TEMPIO I SARDYŃSKI OBIAD

Wycieczka dla ciekawskich oraz dla smakoszy. Będziecie mieli okazję zadać polskiemu przewodnikowi wiele pytań, które nasuną się w odwiedzanych miejscach. Nie zdziwcie się jednak, jeśli na cześć pytań nie uzyskacie satysfakcjonującej odpowiedzi – Sardynia jest bowiem wciąż pełna niewyjaśnionych zagadek i tajemniczych historii. Jak wznoszono nuragi, układane z ogromnych kamiennych bloków bez zaprawy, dolne bloki kamiennych wież miały nawet tonę! Kogo przedstawiają niezwykłe bronzetti, figurki znalezione w nuragach, z bardzo kosmicznym wyglądem?… Jak pozyskuje się korek z dębów korkowych? Jak wiele przedmiotów i ozdób można wytworzyć z korka? Czy długowieczność Sardyńczyków ma związek z winem? Na trasie wycieczki słynna restauracja Punto di Ristoro Nuraghe Majori, zjemy tutaj obiad. Niezwykłe sery, wędliny, oliwki, sardyński chleb Carasau. Restauracja oferuje dania kuchni włoskiej, śródziemnomorskiej, dania z grilla, menu wegetariańskie oraz bezglutenowe. Ta wycieczka to dotknięcie przeszłości Sardynii, posmakowanie wyśmienitej sardyńskiej kuchni i zwiedzenie jednego z najciekawszych miasteczek wyspy, jakim jest Tempio. Gwarantujemy wspaniały dzień pełen ciekawostek!

9NIEZNANA BARBAGIA Z BIESIADĄ U PASTERZY

Całodniowa przygoda w kameralnym gronie z polskim przewodnikiem. Poznacie na niej sardyńską przyrodę, wielowiekowe tradycje po dziś kultywowane i życie codzienne w malutkich miasteczkach zawieszonych wysoko w górach. W programie dzikie miasteczko Mamoiada z bardzo ciekawym Muzeum masek i najstraszniejszym regionalnym strojem karnawałowym. Odwiedzimy także Orgosolo, które w przeszłości okryło się złą sławą jako kryjówka bandytów, a obecnie słynie z murali zdobiących ściany budynków, zamieniających miasteczko w rodzaj unikatowej galerii pod gołym niebem.  Następnie udamy się w pobliskie góry, gdzie w przyjemnym cieniu pasterze zaserwują nam obfity posiłek z produktów wytwarzanych na miejscu: sardyńskie sery, przekąski – sardyńskie kiełbasy i wędliny, pieczone na ognisku mięso – małe sardyńskie prosię oraz owca z ziemniakami, tradycyjne pieczywo carasau, lokalne słodycze, sardyńskie wino Cannonau bez ograniczeń oraz tradycyjna nalewka. Posłuchamy także śpiewanych przez tenorów pieśni ludowych, nieodłączny element kultury pasterskiej, został on wpisany na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Na koniec odpoczniemy przy pięknym górskim źródle Su Gologone. Jak wiele z naszych wycieczek, i ta może być zmodyfikowana i dopasowana do waszych potrzeb, proponujemy np. przejazd jeepami po krętych górskich drogach. Organizujemy także nocleg w górzystych rejonach Supramonte w pasterskich chatkach zwanych pinetti

10. WYCECZKA NA PLAŻĘ CALA LUNA

Miało być w głąb lądu a jest plaża??? Nie, to nie pomyłka, bowiem na niektóre z sardyńskich plaż można wędrować górskimi szlakami, poznając jednocześnie przyrodę i krajobrazy w głębi lądu. Widoki cudownej plaży Cala Luna z charakterystycznymi, tonącymi w morzu grotami, to jeden z najczęściej wykorzystywanych wizerunków Sardynii. To rzeczywiście unikatowa, przepiękna plaża odgrodzona skalnymi ścianami od reszty wybrzeża. Nie można do niej podjechać autem,  można podpłynąć łodzią lub dojść przez góry i tę druga formę obcowania z Sardynia Wam proponujemy. Szlak nie jest długi ani trudny. Część trasy przejedziemy jeepem. Długość całej trasy pieszej to ok. 2,5 godz. ścieżka jest łagodna bez większych przewyższeń, wspaniałe widoki na morze i klify zatoki Orosei, dzika górska roślinność, możliwość spotkania kozic górskich. Powrócimy motorówką podziwiając piękno sardyńskich wybrzeży od strony morza. Będzie czas także na plażowanie i snorkeling, po drodze zwiedzamy grotę Bue Marino. W wycieczce mogą wziąć udział dzieci od lat 8. I starszym i młodszym gwarantujemy ogromna satysfakcje z dotarcia na własnych nogach do jednej z najpiękniejszych plaż Sardynii! Rezerwacja internetowa tej wspaniałej przygody jest już możliwa! 

  Zapisz się do wakacyjnego Newslettera

  Zapisz się do naszego newslettera, aby nie ominęła Cię żadna z naszych wyjątkowych ofert.

  Masz pytania lub chcesz zarezerować pobyt na Sardynii?
  info@wakacjenasardynii.pl
  Dostępność 24h / 7 dni w tygodniu
  +48 517 417 659
  Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku,
  w godzinach od 9:00 do 20:00.

   Skorzystaj z formularza kontaktowego

   Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności
   Zobacz regiony