12 najciekawszych muzeów na Sardynii

Musisz to przeżyć

Warto zjeść

Wakacje na Sardynii z bezglutenową kuchnią

Wakacje na Sardynii z bezglutenową kuchnią

Jeszcze niedawno kuchnia bezglutenowa dotyczyła wyłącznie osób z alergiami i problemami zdrowotnymi Jednak coraz częściej rezygnujemy ze spożywania glutenu dobrowolnie, dla zdrowia Z [...]
Czytaj więcej

Te miejsca warto zwiedzić

Chcecie poznać niesamowite bogactwo kulturalne, historyczne, artystyczne,  folklor, muzykę i rękodzieło Sardynii? Wybierzcie się, najlepiej z nami, do jednego z setek ciekawych muzeów rozsianych po całej wyspie. To także świetna alternatywa, gdy pada deszcz, gdy chcecie odpocząć na chwilą od plażowania, gdy pragniecie w czasie wakacji rozwinąć zainteresowania i horyzonty Waszych dzieci. Różnorodność sardyńskich muzeów mogę dołączyć do listy powodów, by odwiedzić Sardynię poza sezonem, o których pisałam już na blogu.

Zajrzyjcie więc razem z nami do 12 najciekawszych, naszym zdaniem, muzeów na Sardynii:

 1. MUZEUM WINA W BERCHIDDA

Tutaj nawet kot witający turystów przy kasie ma na imię Vermentino! Jeśli jeszcze niewiele wiecie o świecie win, wyjdziecie stąd  o wiele mądrzejsi. Jeśli już jesteście pasjonatami tego napoju, możecie tutaj spytać o każdy szczegół i aspekt – prowadzający to niezwykli eksperci. W muzeum zebrano ciekawe eksponaty ukazujące historię uprawy winorośli i produkcji wina na przestrzeni wieków oraz bardzo nowoczesne i multimedialnie podane informacje o współczesnym świecie sardyńskich win. Wychodząc z muzeum możecie zrobić zakupy w niezwykle wyposażonej enotece, stoją tu na półkach niezwykłe „winiarskie  perełki” i gwiazdy winiarskich konkursów na poziomie światowym. Oczywiście muzeum nie przypadkowo powstało właśnie w Berchida – w rejonie słynącym z produkcji wina – słynnego wytrawnego białego Vermentino.  Specyficzne warunki klimatyczne w tej otoczonej górami dolinie wykreowały warunki do uprawy tych szczególnych szczepów winorośli.  Wycieczka do tego muzeumzapewni więc także oszałamiające widoki. Świetny pomysł na odpoczynek od bajecznych plaż dla wszystkich spędzających wakacje na Szmaragdowym Wybrzeżu. Jeśli chcecie połączyć wizytę w muzeum wina ze zwiedzaniem i degustacją w winnicy, polecamy następujące winnice – słynna Cantinta Vermentino di Monti , doskonała Cantina Tondini w Tempio ze wspaniałym Vermentino Karagnanj, możemy odwiedzić ją na Wycieczce do Castelsardo i Tempio. Rekomendujemy także winnicę Un Mare di Vino w Berchida, do niej będziecie mieć z muzeum wina najbliżej, prowadzi ją niezwykle utalentowana winiarska rodzina z Gioachino Sini na czele, z niezwykle innowatorskim podejściem i zdobywająca nagrody winiarskie na międzynarodowych konkursach.
Gdzie zanocować w pobliżu Muzeum Wina? Na przykład, w ślicznym Country Resort Aldiola, w butikowym hoteliku Agnata lub w komfortowym Hotelu Liscia Country 4*.
Jeśli do tego lubicie trekking, zapraszamy do Muzeum Wina przy okazji udziały w naszej wycieczce Trekking o zachodzie słońca na górę Limbara

 1. PORTO FLAVIA W NEBIDA

Zrzucać wydobywane w okolicy minerały z klifu wprost na tankowce? Taki pomysł mógł powstać tylko na Sardynii. Idealna wycieczka dla spędzających urlop na Costa Verde. Wybierzcie się tutaj, jeśli kochacie góry i morze, a przy okazji chcecie poznać niesamowitą historię najoryginalniejszego portu załadunkowego w Europie. Aby nie psuć Wam zabawy, nie podamy wiele szczegółów, w każdym razie w Porto Flavia wejdziecie w ciemne czeluści korytarzy wydrążonych żmudnie w skalnym klifie, aby na koniec wyjść na pełne słońce nad szmaragdem bezkresnego morza. Porto Flavia to część niezwykle ciekawej historii wydzierania ziemi minerałów i cennych kruszców na przestrzeni tysiącleci właśnie w rejonie Iglesias. Niedawno powstał na tych terenach Parco Geominerario Storico e Ambientale della Sardegna, czyli Park Geomineralny, Historyczny i Przyrodniczy Sardynii. Ma na celu wykorzystanie potencjału starych kopalni jako atrakcji turystycznych. Możecie tutaj zwiedzić wiele starych kopalni i zbiory dawnych urządzeń. Dla mnie najciekawsza podczas  zwiedzania Porto Flavia była rozmowa z pomocnikiem naszego przewodnika, który opowiedział nam o swoim tacie i dziadku, którzy pracowali w tych starych kopalniach. Jeśli chcecie odwiedzić to oryginalne i bardzo panoramiczne miejsce z polskim przewodnikiem, wybierzcie się z nami na Wycieczkę na Costa Verde
Polecane noclegi w okolicy – w S’Apossentu u mistrza sardyńskiej kuchni  w jednej z filii Akademii Sztuk Kulinarnych, w agroturystyce z  basenem i rodzinną atmosferą U Vito lub w niesamowitym Hotelu Le Dune w starej kopalni wprost na wydmach przy plaży

 1. MUZEUM GRAJĄCYCH SKAŁ W SAN SPERATE

Giardino Sonoro – miejsce bezdyskusyjnie magiczne i niezapomniane! Przyjedźcie do miasteczka San Sperate aby poznać historię ubogiego sardyńskiego chłopca, który stał się znanym rzeźbiarzem i bardzo kreatywnym artystą. Dzięki niemu zwykłe szare miasteczko stało się kolorowe, pełne murali i artrecyklingowych dekoracji. Najważniejszym jednak dziełem Pinuccio Sciola było to, że udało mu się namówić sardyńskie skały, by zaśpiewały. Młode i pełne pasji przewodniczki oprowadzają gości także w języku angielskim. Przy odrobinie szczęścia oprowadzi Was sama córka artysty, która grała na śpiewających rzeźbach swojego taty także  w Polsce, z Leszkiem Możdżerem na festiwalu jazzowym w Poznaniu. Najlepszym sposobem by odwiedzić to magiczne miejsce będzie nasza Wycieczka do Muzeum Grających Skał z sardyńską ucztą na wsi Jeśli planujecie odpocząć nad Zatoką Aniołów, w Cagliari lub w okolicy, ta wycieczka powinna się znaleźć na liście Waszych wakacyjnych atrakcji. Gdzie przenocować w okolicy ? Polecamy sliczny apartament z  basenem i gościnnego Lucio lub Hotel Thotel w Cagliari. 

 1. MUZEUM LALEK W SANTADI

credit by http://monumentiaperti.com/it/monumenti/museo-delle-bambole/

Museo delle Bambole – świetny pomysł na wycieczkę dla dzieci. Piękna, cenna kolekcja ponad 1500 lalek z całego świata, zbieranych od roku 1966. Wszystkie lalki zdobyła jedna kolekcjonerka pani Maddalena Ibba. Pierwszą lalkę, w stroju regionalnym z Quartu (miasto przylegające od wschodu do Cagliari) Maddalena kupiła w Cagliari ponad 50 lat temu! Od dawna marzyła o stworzeniu muzeum ze swojej wciąż rozrastającej się kolekcji. Wizytę w „domu lalek” warto połączyć z wyprawą do słynnych Grot Ist Zuddas, tutaj także spodoba się dzieciom – natura wykreowała w tych wielkich jaskiniach formacje o fantastycznych kształtach, min. krasnale i księżniczki. Będzie to więc  prawdziwa wyprawa do krainy baśni. Uwaga – będzie jeszcze ciekawiej! W pobliżu miasteczka  możecie z kolei odwiedzić Necropolia Montessu, a w niej Domus de Janas, czyli domy wróżek i posłuchać legendy o tajemniczych małych czarodziejkach, które kiedyś przybyły na Sardynię z odległego świata. Jeśli chcecie zabrać Wasze pociechy w taką bajkową przygodę, z przyjemnością przygotujemy ją dla Waszej rodziny. Pozwolicie jednak, że  nie weźmiemy odpowiedzialności za  ewentualne decyzje Waszych pociech w kwestii natychmiastowego rozpoczęcia kolekcjonowania lalek i misiów na skalę pani Maddaleny.
Noclegi w okolicy, które polecamy to min. rodzinne B&B Słoneczne w Pula oraz Rezydencja dla surferów w Porto Botte.

 1. MUZEUM MENHIRÓW W LACONI

credit by https://menhirmuseum.it/

Menhir Museum przeniesie Was w czasy najdawniejsze, kiedy człowiek żył w niezwykłym kontakcie z wszechświatem, a ustawiane przez niego strzeliste głazy wskazywały w niebo ku gwiazdom. W dziesięciu salach zabytkowego pałacu Il Palazzo Aymerich staniecie obok menhirów kryjących do dziś swoje tajemnice. W jaki sposób ludzie przed tysiącami lat potrafili je tak ustawić, że stawały się skalnymi kalendarzami, z zaklętą w nich wiedzą astrologiczną i sakralną? Jaki był ich związek z kultem słońca? Dlaczego w podobnym okresie stawiano te perdas fittas( po sardyńsku „długa skała”) w Skandynawii, w Angli, Francji Irlandi, Bretanii , a także  na innych kontynentach? Jaką wiedzą naukową, duchową i tajemną dysponowali ich budowniczowie? Menhiry wciąż stanowią tajemniczą zagadkę i fenomen kulturalno-społeczny. Tę magiczną podróż w czasie możecie odbyć podczas naszej Wycieczki zabytkowym pociągiem Trenino Verde .Jedna ze stacji to właśnie miasteczko Laconi.
Jeśli chcecie zamieszkać w okolicy, polecamy komfortowy butikowy hotelik Su Lithu w Bitti lub gospodarstwo ekologiczne Ecoparco Neule.

 1. MUZEUM MASEK ŚRÓDZIEMNOMORSKICH W MAMOIADA

Museo delle Maschere Mediterranee,  tak brzmi pełna nazwa tego sugestywnego miejsca. To kraina fantazji, folkloru, legend i barwnej historii Sardynii. Znajduje się w małym górskim miasteczku Mamoiada, które leży w Barbagia. To ukryty w głębi sardyńskiego lądu historyczny region pełen wciąż bardzo rdzennej, autentycznej kultury i folkloru. Zwyczaje i rytuały, których dotyczą te muzealne zbiory, w wioskach i miasteczkach dookoła wciąż są kultywowane! Zebrano tu przede wszystkim stroje regionalne używane w czasie karnawału, a musicie wiedzieć, że  odbywają się wtedy na wyspie niezwykłe przebieranki! W muzeum znajdziecie także eksponaty z innych regionów Włoch, Hiszpanii, Chorwacji i Grecji. Na początku wizyty w muzeum warto obejrzeć pokaz multimedialny, poczujecie dzięki niemu choć w  części niezwykłą atmosferę sardyńskiego karnawału. W 3 muzealnych salach zobaczycie bardzo różne i oryginalne maski oraz stroje. Oczywiście nie zabraknie najsłynniejszego sardyńskiego przebrania karnawałowego – to mroczna i pełna dzikości postać Mamuthones. Bardzo  ciężki, ważący kilkadziesiąt  kilogramów strój z grubego futra, skór, rzemieni i wielkich dzwonków. Do tego budząca trwogę wystrugana z drewna czarna maska. Wizyta w tym muzeum może wzbudzić dreszczyk grozy i na pewno na długo pozostanie w pamięci. Zapraszamy na spotkanie z karnawałowymi maskami i strojami z polskim przewodnikiem podczas wycieczki Barbagia – dzikie oblicze SardyniTo najciekawsza wycieczka, jaką możecie odbyć spędzając wakacje nad Zatoką Orosei. 
Noclegi w pobliżu serca Dzikiej Barbagii to min. romantyczne B&B Paola w Bauneiagroturystyka Gorropu w Dorgali oraz najbardziej artystyczny hotel na Sardynii – Su Gologone w Oliena.

 1. MUZEUM STROJU REGIONALNEGO W NUORO

credit by http://www.isresardegna.it/index.php?xsl=565&s=16&v=9&c=4093&nodesc=1

To muzeum to obowiązkowy punkt programu dla każdego, kto chce poznac sardyński folklor. Miałam przyjemność zwiedzić to kolorowe i pełne blasku biżuterii miejsce w początkach moich podróży po Sardynii, prawie 7 lat temu. Museo del Costume dało mi wtedy obraz ogromnej różnorodności sardyńskich strojów regionalnych. To naprawdę niesamowite, jak bardzo różnią się od siebie suknie, kamizelki, chusty, koszule, fartuszki i biżuteria w  każdej wiosce i miasteczku na wyspie! W dodatku niemal w każdej miejscowości używano stroju tradycyjnego na dni powszednie, a innego, dużo bardziej strojnego i droższego, na dni świąteczne. Czasem jeszcze inny strój był zakładany na ślub. Muzeum w Nuoro to największy zbiór etnograficzny na Sardynii. W kilkunastu wielkich salach zebrano ogromną ilość strojów, masek, akcesoriów i biżuterii. Obejrzycie tutaj także na dużym ekranie filmy przedstawiające autentyczne sardyńskie święta, rytuały i tańce. Prócz tego możecie obejrzeć stare instrumenty muzyczne, piękne fotografie oraz stroje i maski używane podczas sardyńskiego karnawału. Jest także bogaty zbiór narzędzi używanych na wyspie na przestrzeni tysiącleci. Od czasów, gdy Sardynię podbijali Fenicjanie, przez czasy kolonii rzymskiej, czasy Kartaginy, Bizancjum, epokę pizańską, po etap , gdy na wyspie rządzili Aragończycy. Do muzeum w Nuoro zabierzemy Was podczas  wycieczek do Dzikiej Barbagii.
W okolicy możecie przenocować np. w bajkowym domu z basenem w Oliena lub w klimatycznej agroturystyce Guthiddai. Zapraszamy także do ślicznych willi z prywatnymi basenami, niemal na plaży.

 1. MUZEUM KORKA W CALANGIANUS

credit by http://www.museodelsughero.com/

Pewnie niewielu z Was wie, otwierając butelkę jakiegokolwiek wina z Italii, że niemal wszystkie korki włoskich win pochodzą z Sardynii. Nie jest także  powszechna wiedza, jak wiele lat pracy i cierpliwości wymaga pozyskanie tej, niby zwykłej, „zatyczki”. Pasjonaci wina wiedzą, że korek ma  ogromne znaczenie dla procesu dojrzewania i leżakowania wina.  Jeśli przejedziecie się w  głąb wyspy, ujrzycie gęste lasy dębów korkowych. Poznacie je po charakterystycznie „odartych” z kory pniach. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o pozyskiwaniu i wykorzystaniu korka, zapraszamy na wycieczkę Zielona i tajemnicza Gallura. Prócz unikatowych miejsc przyrodniczych odwiedzimy na niej właśnie Museo del Sughero, czyli Muzeum Korka. Muzeum zaciekawi bardzo dzieci, zadziwi je fakt, ile przedmiotów użytkowych i ozdobnych można wytworzyć z przetworzonej kory dębu korkowego. Jeśli wybierzecie się do tego muzeum, koniecznie przespacerujcie się uliczkami tego bardzo tradycyjnego sardyńskiego miasteczka, w którym wciąż działają pracownie korka i które nazywane jest „stolicą sardyńskiego korka”. Korkowa misa, korkowe podstawki czy sardyńska  nalewka w korkowej otulinie to piękne i pełne autentyczności pamiątki, które warto przywieźć z sardyńskich wakacji.
Gdzie nocować? W ślicznej agroturystyce Borgo di Campagna z  basenem, w Hotelu La Coluccia w Santa Teresa di Gallura lub w komfortowej rezydencji Baja del Faro w Palau

 1. MUZEUM BANDYTYZMU W AGGIUS

credit by http://www.museodiaggius.it/

Choć może wydawać się to bardzo dziwne i oryginalne, ale na Sardynii rzeczywiście możecie odwiedzić muzeum poświęcono bandytom. Zdecydowanie zasługuje  ono, by znaleźć się na światowej liście najdziwniejszych muzeów!Świetny cel wycieczki w głąb lądu, która zaciekawi dzieci i młodzież oraz zastąpi wieczorny seans filmu sensacyjnego. Niepozorne miasteczko Aggius leżące 25 km w głąb lądu od północnych wybrzeży Sardynii, było przez ok. 300 lat centrum sardyńskiego bandytyzmu. Nie obawiajcie się jednak wizyty w Museo del Banditismo! Wszystkie budzące krew w żyłach opowieści o napadach, porwaniach i morderstwach, które usłyszycie w , są już dziś tylko historią. Jeśli wolicie posłuchać tych makabrycznych opowieści po polsku, zapraszamy na Wycieczkę do Castelsardo, Tempio i Aggius i Muzem Bandytyzmu Sardyńskiego
W okolicy możecie zamieszkać w ślicznych hotelach renomowanej sieci  np. w Hotelu Torreruja w Isola Rossa lub w Cala di Leppre Hotel Spa w Palau. Polecamy także super panoramiczne Wille z basenem na Costa Paradiso.

 1. MUZEUM GARIBALDIEGO NA WYSPIE CAPRERA

Cenna lekcja historii Włoch odbyta na bajkowym archipelagu? Takie rzeczy są możliwe tylko na Sardynii! Compendio Garibaldino e Memoriale to zdecydowanie jedno z najważniejszych muzeów na Sardynii, bardzo wartościowe dla całych Włoch. W dodatku położone w raju – czyli na jednej z bajecznych wysepek na najśliczniejszym archipelagu na Morzu Śródziemnym. Dlatego wizytę w tym miejscu warto, a nawet należy, połączyć z rejsem na Archipelag La Maddalena. Koniecznie z polskim przewodnikiem, który przybliży Wam w zrozumiały sposób historie zjednoczenia Włoch i wyjaśni skąd na wyspie Caprera wzięły się…sosny. Opowie Wam o życiu wielkiego włoskiego bohatera narodowego Giuseppe Garibaldiego, który przeżył na Sardynii  ostatnie 27 lat swego życia. Na wyspie Caprera możecie odwiedzić dom, w  którym żył Garibaldi oraz grób tego sławnego człowieka. Rejs po archipelagu z wizytą na wyspie Caprera to najpiękniejsza wycieczka, jaką możecie odbyć, jeśli spędzacie wakacje na Szmaragdowym Wybrzeżu lub w rejonie Olbiia my z przyjemnością Was tam zabierzemy. Zapraszamy na Wycieczkę dookoła wysp archipelagu, promem z polskim przewodnikiem.
Jeśli chcecie zamieszkać w najbliższej okolicy archipelagu, zapraszamy do Rezydencji Porto Mannu w Palau lub do bardzo komfortowego Hotelu Capo D’Orso 5* oraz do ślicznego Hotelu Santo Stefano położonego na jednej z wysepek archipelagu.

 1. MUZEUM AGABBADORY W LURAS

credit by http://www.galluras.it/femina-agabbadora/

Uwaga – będzie strasznie! Wizyta tutaj zastąpi pójście do kina na horror. Usłyszycie i obejrzycie eksponaty związane z dość niesamowitymi postaciami z sardyńskiej historii. Mowa o „femina aggabadora”, czyli tzw. służebnicach śmierci. Te tajemnicze kobiety pomagały odejść z tego świata osobom w stanie terminalnym. Wciąż trwa spór między historykami, czy istniały rzeczywiście, czy są tylko bohaterkami legend. Tutaj zdecydowanie przyda się polski przewodnik, dlatego na wizytę w Museodella Femina Agabbadora zapraszamy podczas naszej wycieczki Zielona i tajemnicza Gallura. Starsze dzieci wracają z tej wycieczki zachwycone i przejęte. Jeśli jeszcze w drodze  powrotnej biorą udział w wesołych warsztatach kulinarnych z sardyńskimi gospodyniami, uznają ten dzień za najciekawszy na sardyńskich wakacjach! Chętnie uszyjemy taką właśnie wycieczkę na miarę, specjalnie dla Waszej rodziny. Będzie idealnym odpoczynkiem od plażowania dla wszystkich wypoczywających w rejonie Olbii pozwoli poznać piękno przyrodnicze i ciekawą historię regionu Gallura.
Gdzie zamieszkać w okolicy? Polecamy śliczną agroturystykę z basenem Borgo di Campagna, komfortowy Hotel Don Diego w Porto San Paolo lub artystycznie urządzone apartamenty U Marianny w pobliżu plaży Porto Taverna.

 1. DOM – MUZEUM W ORGOSOLO

Wizyta w tym sardyńskim domu to spotkanie z przesympatycznymi mieszkańcami wyspy i niezapomniany element spaceru po najbardziej kolorowym miasteczku na wyspie. Takie właśnie jest Orgosolo – ukryte w wysokich górach dzikiej Barbagii. Zwiedzając to pełne murali miasteczko warto zajrzeć do jednego z domów- Sa Dommo e sos Corraine – CasaMuseo di Orgosolo. Tak nazwała pani Maria swoje „domowe muzeum”. Jeśli macie ochotę na taka wizytę w sardyńskim domu, zapraszamy na spotkanie z miłą sardyńska gospodynią podczas wycieczki Barbagia – dzikie oblicze Sardynii. Jest to wycieczka z polskim przewodnikiem,  dzięki któremu najlepiej porozumiecie się z panią Marią. W jej domu obejrzycie stare rodzinne meble, pamiątki, stroje regionalne, wysłuchacie zabawnych rodzinnych historii, będziecie mogli spytać o życie w sardyńskich górach. Wizyta zakończy się w domowej piwniczce przy kieliszku domowej sardyńskiej nalewki i pysznych słodyczach. Wspaniała przygoda dla dzieci i dla dorosłych, spotkanie z sardyńska gościnnością i otwartością w otoczeniu kilkuset barwnych naściennych malowideł pokrywających całe miasteczko.
Jeśli chcecie przenocować w najbliższej okolicy , najlepszym wyborem będzie przepiękny, stworzony przez sardyńskich a artystów Hotel Su Gologone w Oliena. Jeśli natomiast wolicie zamieszkać bliżej morza, zapraszamy na nocleg do Hotelu Gustui Maris w Cala Gonone lub do Hotelu Lanthia w Santa Maria Navarrese.

GDZIE, KIEDY I ZA ILE?

Kilka info praktycznych dla wizytujących muzea na Sardynii . Sardyńskie muzea są otwarte cały rok, część z nich w czasie sezonu, od połowy czerwca do połowy września ma wydłużony czas otwarcia, a działa krócej jesienią, zimą i wczesną wiosną. Podobnie jak w wielu innych krajach, w poniedziałki muzea na Sardynii są zamknięte. W sardyńskich muzeach, jak w niemal każdej innej dziedzinie sardyńskiego życia, obowiązuje święte prawo sjesty, nazywanej często pausa. W godzinach od ok. 12.30 do ok. 16.30 muzea są więc zamknięte. Po sjeście znowu są otwierane i pracują do ok. 19-20. O tym, jak dobroczynny wpływ ma sjesta na słynną długowieczność wyspiarzy, pisałam już w artykule Przepis na długie życie Sardyńczyków.
Bilety kosztują od 2 do ok.10 euro od osoby, niemal zawsze są zniżki dla dzieci oraz spore zniżki dla grup. Prawie nigdy nie ma problemu z parkowaniem. W już niemal wszystkich sardyńskich muzeach i obiektach do zwiedzania ( groty, stare kopalnie, stanowiska archeologiczne) przewodnicy mówią także po angielsku. W niektórych miejscach przewodnictwo angielskojęzyczne należy zamówić telefonicznie wcześniej, jest tak np. w Porto Flavia w Nebida.

NAJLEPIEJ Z POLSKIM PRZEWODNIKIEM!

W sardyńskich muzeach możecie dowiedzieć się  o Sardynii bardzo wiele, poznać jej barwną historię, tajemnicze  mity z czasów prehistorii, emocjonujące historie i baśniowe legendy. Najlepiej posłuchać ich w naszym języku, zwiedzając muzea z osobą, dla której ta wyspa to życiowa  pasja.  Dlatego serdecznie zapraszamy na nasze wycieczki szyte na miarę,  w kameralnych grupach, właśnie z polskim przewodnikiem. Przyjedziemy po Was do hotelu, willi, apartamentu, porwiemy w emocjonującą przygodę z Sardynią w roli głównej, nie zabraknie przystanków w cudownych punktach widokowych, chwili relaksu na pięknej plaży, degustacji lokalnych smakołyków i spotkań z rdzennymi mieszkańcami wyspy. Oto kilka z naszych wycieczek, na  którychmin. odwiedzamy ciekawe muzea:

Wycieczka motorówką na Archipelag wysp Korsyki i zwiedzanie Bonifacio

Zwiedzanie Cagliari z polskim przewodnikiem i lunch z degustacją win w sardyńskim domu

Rodzinna wycieczka do Cagliari z polskim przewodnikiem – Sardynia w miniaturze oraz największe sardyńskie nuraghi

Sardynia pełna tajemnic – wycieczka do Castelsardo, z wizytą u wróżek i w prehistorycznej świątyni

Barbagia jeepem – Tiscali i uczta po sardyńsku

 Poznawajcie razem z nami magiczną Sardynię, sledźcie nas w mediach społecznościowych:

Na facebooku – https://www.facebook.com/wakacjenaSardynii

Na Instagramie – https://www.instagram.com/p/BnRJVVJhH64

  Zapisz się do wakacyjnego Newslettera

  Zapisz się do naszego newslettera, aby nie ominęła Cię żadna z naszych wyjątkowych ofert.

  Masz pytania lub chcesz zarezerować pobyt na Sardynii?
  info@wakacjenasardynii.pl
  Dostępność 24h / 7 dni w tygodniu
  +48 517 417 659
  Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku,
  w godzinach od 9:00 do 20:00.

   Skorzystaj z formularza kontaktowego

   Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności
   Zobacz regiony