7 powodów, dla których warto zamieszkać na Sardynii na stałe

Musisz to przeżyć

Warto zjeść

Wakacje na Sardynii z bezglutenową kuchnią

Wakacje na Sardynii z bezglutenową kuchnią

Jeszcze niedawno kuchnia bezglutenowa dotyczyła wyłącznie osób z alergiami i problemami zdrowotnymi Jednak coraz częściej rezygnujemy ze spożywania glutenu dobrowolnie, dla zdrowia Z [...]
Czytaj więcej

Te miejsca warto zwiedzić

Przenieść się na stałe na Sardynię? Ten pomysł rozważa coraz więcej osób. Idea rozpoczęcia nowego życia poza Polską pociąga osoby pracujące on-line, a jest ich w obecnej sytuacji coraz więcej. O tym, by resztę życia spędzić na tej egzotycznej i gościnnej wyspie marzą też emeryci. Wśród kontaktujących się z naszym biurem rodaków, pojawiła się także nowa grupa – polskie rodziny opuszczające Wielką Brytanię. Obecne czasy sprzyjają zainteresowaniu takimi miejscami jak Sardynia. Z dala od wielkich aglomeracji i wielkiego przemysłu, w otoczeniu nienaruszonej przyrody, ze słońcem niemal każdego dnia.

Oto 7 powodów, dla których warto zamieszkać na Sardynii na stałe:

1. POGODA

300 w pełni słonecznych dni w roku to naprawdę coś! Gdy niemal każdego ranka budzi Cię słońce, nie trudno o uśmiech, pozytywne nastawienie i chęć do życia. Polacy, którzy zamieszkali na Sardynii podkreślają ogromny wpływ sardyńskiego klimatu na dobre samopoczucie. Większośc turystów bywa na wyspie w lipcu i sierpniu, ale klimat Sardynii pozwala cieszyć się jej urokami przez cały rok. W najgorętsze godziny dnia, w słońcu  nawet w grudniu czy w lutym temperatury sięgają 26 st. C. Morskimi kąpielami możecie cieszyć się od maja do listopada, w styczniu zjecie prosto z drzewa dojrzewające wtedy cytrusy. Fantastycznym okresem  na cieszenie się pięknem przyrody jest maj. Tu przeczytacie jak pięknie można spędzić czas w styczniu. Różnice między jesiennymi szarugami i zimowym mrozem w Polsce, a słońcem i przyjaznymi temperaturami przez cały rok na Sardynii to zdecydowanie jeden z podstawowych argumentów przemawiajacych za przeniesieniem się na Sardynię.

2. NATURA

Bajeczne plaże, majestatyczne góry, gaje oliwne, lasy dębów korkowych, wodospady, jaskinie, kaniony i termy. Niesamowite baseny skalne i niekończące się wzgórza pokryte śródziemnomorską makią. Flamingi, delfiny, wieloryby, dzikie konie,  mnóstwo zwierząt na wolnym wypasie – cudowny świat morskiej i ladowej fauny. To wspaniałe, że są jeszcze takie miejsca na Ziemi! Jeśli zamieszkasz na Sardynii na stałe, masz pod ręka na codzień wszystkie te cudowności, którymi podczas pobytów wakacyjnych starałeś się nacieszyć jak najbardziej w czasie kilku dni. Nie musisz martwić się, że zabraknie Ci ciekawych miejsc do odkrywania, ta wyspa to naprawde “mały kontynent” i ma do zaoferowania tysiące fantastycznych zakątków. Pozwoli Ci uprawiać wiele sportów i aktywności w wodzie i na lądzie.

3. ZDROWIE I DŁUGOWIECZNOŚĆ

Po przeprowadzce na Sardynię znajomi będą o Was mówić – “i żyli długo i szczęśliwie”. Sardynia to jedna z 5 Światowych Blue Zones, czyli miejsc, gdzie ludzie żyją bardzo długo i do końca pozostają sprawni i zadowoleni z życia. Możecie być pewni, że i Wam się to udzieli, jeśli tu zamieszkacie. Doskonała, czysta ekologicznie bio żywność, czysta woda i czyste powietrze, pogoda ducha, cudowne sardyńskie slow life – ta wyspa to idealne miejsce na spędzenie szczęsliwej emerytury! Mieszkający tu Polacy dobrze wypowiadają się o miejscowej opiece zdrowotnej.

Sardynia to miejsce, gdzie wciąż z pełną swiadomością korzysta się z dobrodziejstw natury, by długo i zdrowo żyć, możecie przeczytać więcej na ten temat w tym artykule, a także tutaj. W obecnej, pandemicznej sytuacji Sardynia jest doskonałym wyborem miejsca do życia. Bardzo mała gęstość zaludnienia (w Polsce średnia ok 123 osób/km kw., na Sardynii tylko 69) to ogromna zaleta w dzisiejszych, wirusowych czasach. Musicie wiedzieć, że na Sardynii są rejony, np. Ogliastra, gdzie między lutym a czerwcem 2020 nie odnotowano ani jednego przypadku zakażenia wirusem COVID-19.

4. LUDZIE

Mieszkańcy Sardynii to największy skarb tej wyspy. Gościnni, pogodni, wyluzowani. Duża ich część żyje od wielu pokoleń w mocnym związku z naturą, są mocno związani z najbliższą okolicą, szczerze kochają swoje miasteczko czy wioskę. Potrafią się cieszyć zwykłym, codziennym życiem i relacjami z bliskimi i na tym polu możemy wiele się od nich nauczyć. Są wierni pradawnym tradycjom, kultywują zwyczaje przodków, w czasie świąt noszą przepiękne stroje tradycyjne. Mieszkając na wyspie na stałe możecie stać się częścią tej cennej społeczności, brać udział w cyklicznych festach, festynach gastronomicznych, świętować niezwykle oryginalny sardyński karnawał, zaglądać na sardyńskie podwórka podczas jesiennych Cortes Apertas. Bliskie Polakom tradycje chrześcijańskie poczujecie podczas Wielkanocy czy Świąt Bożego Narodzenia. Polscy mieszkańcy wyspy doceniają sardyńską umiejętność świętowania i wspólnej zabawy.Opowiadają także, że znaleźli na wyspie prawdziwych przyjaciół, na których mogą zawsze liczyć. Osobną, niezwykle ciekawą historię bardzo dawnych mieszkańców wyspy odkryjecie natomiast w kilku tysiącach miejsc związanych z prehistorią Sardynii, są rozsiane po całej wyspie. Dziś wielu młodych Sardyńczyków powraca do korzeni, odzyskuje stare receptury, wytwarza na bazie tradycji nowoczesne, zdrowe produkty, przeczytacie o nich na naszym blogu np tu oraz tutaj.

5. WCALE TAK NIEDALEKO

Sardynia to wyspa bardzo dla nas egzotyczna, z historią i kulturą sięgającą czasów Fenicjan, Kartagińczyków czy Rzymian. Także przyroda i klimat są tam zupełnie inne niż w Polsce. Jednak znajdziecie się tam w zaledwie 2,5 godziny lotu, w dodatku od wielu lat Ryanair gwarantuje stałe połączenie całoroczne 2 razy w tygodniu. Przybywa także lotów sezonowych, obecnie między majem a październikiem polecicie na Sardynię także z Warszawy, Wrocławia i Katowic. Nie skomplikowany jest dojazd autem z Polski i przeprawa promowa, np. z Livorno czy Genui. Mimo wyspiarskiej egzotyki to wciąż Europa, więc i zagadnienia prawne czy podstawowe zasady ekonomiczne niewiele różnią się od stosowanych w Polsce. Polak łatwo odnajdzie się w sardyńskich realiach prawnych i kulturowych, wiele osób na wyspie mówi po angielsku, trzeba także przyznać, że my Polacy bardzo szybko przyswajamy język włoski.

6. RODACY NA WYSPIE

Na Sardynii mieszka na stałe wielu Polaków. W większości są to rodziny polsko-sardyńskie, jest także sporo pełnych rodzin polskich oraz polskich singli. Są ze sobą w kontakcie, na południu wyspy prężnie działa polsko-sardyńskie stowarzyszenie – Associazione Culturale Polacco-Sarda. Zamieszkujący wyspę Polacy wymieniają się cennymi informacjami w mediach społecznościowych, często współpracują i wspierają się na różnych polach. Urządzili swoje nowe życie na wiele różnych sposobów, część z nich prowadzi pensjonaty i domy wakacyjne, organizuje rejsy, są licencjonowani przewodnicy turystyczni. Na południowo-zachodnim wybrzeżu powstały 2 polskie bazy wind oraz kitesurfingu.

7. BOGATY RYNEK NIERUCHOMOŚCI, DOBRE OKAZJE I POLSKA ASYSTA PRZY ZAKUPIE

Za decyzją o kupnie domu lub mieszkania na Sardynii przemawia także obecna sytuacja na rynku nieruchomości. Na kupujących czekają setki domów i apartamentów, czasem w niezwykle okazyjnych cenach. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Osoby zainteresowane kupnem lub także wynajmem na dłuższy okres czasu domu czy mieszkania, mają naprawdę w czym wybierać. Wystawiane na sprzedaż są zarówno eleganckie, wykończone apartamenty w centrach większych miast jak i wymagające remontu wiejskie gospodarstwa, nierzadko z gajem oliwnym, sadem i bliskością morza. Na kupujących czekają luksusowe i wyposażone we wszelkie wygody wille oraz tańsze domki szeregowe. Ceny tych ostatnich bywają zbliżone do ceny mieszkania w Warszawie czy Krakowie. W rozważnym rozeznaniu tematu przyda się jednak fachowa pomoc rodaka mieszkającego na miejscu i znającego doskonale lokalne realia i niuanse prawne oraz podatkowe. Nasze biuro ma spore doświadczenie w tym zakresie. Zachęcamy do przeczytania relacji z kupna apartamentu w Golfo Aranci przez panią Annę – krok po kroku. Jesteśmy wieloletnimi ekspertami od Sardynii i z wielkim zaangażowaniem podchodzimy do każdego zapytania związanego z sardyńskimi nieruchomosciami.

W celu otrzymania szczegółowych informacji prosimy

wypełnienie formularza lub kontakt z biurem.

+48 517 417 659, info@wakacjenasardynii.pl

  Zapisz się do wakacyjnego Newslettera

  Zapisz się do naszego newslettera, aby nie ominęła Cię żadna z naszych wyjątkowych ofert.

  Masz pytania lub chcesz zarezerować pobyt na Sardynii?
  info@wakacjenasardynii.pl
  Dostępność 24h / 7 dni w tygodniu
  +48 517 417 659
  Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku,
  w godzinach od 9:00 do 20:00.

   Skorzystaj z formularza kontaktowego

   Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności
   Zobacz regiony