Tradycyjna biżuteria z Sardynii to nieodzowna część sardyńskiej kultury. Historia wyrobów jubilerskich, które dziś przypadkowo widujemy w sklepach, jest w rzeczywistości opowieścią o magii i tradycjach na Sardynii. Poznajcie z nami mistrza wyrobów złotniczych, którego rodzina z pokolenia na pokolenie, z pasją i zaangażowaniem kultywują sztukę złotniczą wyspy.
LOKALIZACJA
Cagliari w rejonie Zatoki Cagliari, południowa Sardynia
- CZAS TRWANIA – ok. 4 h
- START – okolice Cagliari
- CENA ZAWIERA – przewodnik polskojęzyczny, transfer z okolicy Cagliari, spotkanie z mistrzem złotnictwa, dobre lokalne wino
- extra płatne – transfer z/do hotelu poza Cagliari
PLAN ATRAKCJI
Odbierzemy Was z hotelu w okolicy Cagliari lub zorganizujemy dla Was transfer z innych lokalizacji.
Po dotarciu do pracowni mistrza złotnictwa Andrea i przywitaniu się z gospodarzami rozpoczniemy krótki tour po tym niezwykłym miejscu. Pracownia zlokalizowana jest w sercu Cagliari. Andrea opowie swoją historię i ideę, która przyświeca temu miejscu.
Andrea Carta to jeden z najbardziej cenionych mistrzów złotnictwa na Sardynii. Jego rodzina od pokoleń pozostaje wierna technikom znanych na Sardynii od wieków oraz formom poszczególnych wyrobów jubilerskich takich jak pierścionki, naszyjniki, broszki, bransoletki, wisiorki, łańcuszki, kolczyki, amulety i relikwiarze.
Biżuteria jest od wieków symbolem statusu społecznego i bogactwa, obyczajów oraz kultury sardyńskiej – jeden z zasadniczych elementów stroju ludowego. Wytwarzanie biżuterii jest wynikiem wyrafinowanego i skrupulatnego wykorzystania antycznych technik rzemieślniczych, takich jak np. technika filigrana czy też granulacja.
Filigrana sarda – sardyńska to jedna z najbardziej znanych technik obróbki wyrobów jubilerskich we Włoszech. Poznamy jej tajniki, będziemy mieć wspaniałą okazję obserwować proces powstawania powstania obrączki sardyńskiej – Fede sarda oraz naszyjnika su Lasu. Podczas pogawędki i przy dobrym winie usłyszymy historię złotnictwa na wyspie oraz dowiemy się jakie znaczenie mają poszczególne ozdoby w tradycjach ludowych.