Dziki zachód na Sardynii czyli Costa Verde

Musisz to przeżyć

Warto zjeść

Wakacje na Sardynii z bezglutenową kuchnią

Wakacje na Sardynii z bezglutenową kuchnią

Jeszcze niedawno kuchnia bezglutenowa dotyczyła wyłącznie osób z alergiami i problemami zdrowotnymi Jednak coraz częściej rezygnujemy ze spożywania glutenu dobrowolnie, dla zdrowia Z [...]
Czytaj więcej

Te miejsca warto zwiedzić

Nie ma bardziej dzikiego rejonu na Sardynii niż Costa Verde. To ok. 50 kilometrowy fragment zachodniego wybrzeża, od cypla Capo Pecora na południu do Capo Frasca na północy. Costa Verde znaczy Zielone Wybrzeże i rzeczywiście takie jest. Większość turystów trafia w inne, modniejsze rejony sardyńskich wybrzeży. Jeśli więc szukacie totalnej wolności, fantastycznych krajobrazów i kompletnie dzikich plaż, ruszajcie na Costa Verde!

Macie ogromną szansę być w wielu tych miejscach sami nawet w szczycie sezonu. Poniżej kilka z kilkudziesięciu magicznych miejsc w tym rejonie. Jedziemy przez sardyński dziki zachód od południa na północ:

Capo Pecora – niezwykle panoramiczny i właściwie nie znany turystyce cypel na południowych krańcach Costa Verde. Znajdziecie tutaj wysokie klify, zatoczki wypełnione ogromnymi okrągłymi głazami, przypominające do złudzenia jaja dinozaurów. Jest piękny, ukryty w skalnej komnacie naturalny basen stworzony przez skały, morze i wiatr. W szczytowym miejscu cypla jest niesamowity mały kanion wypełniony morzem. Capo Pecora to cudowne miejsce na spacer, plażowanie na dzikich plażach, łowy fotograficzne. Pod wodą wiele atrakcji dla pasjonatów snorkelingu, często spotkacie tutaj także miejscowych wędkarzy.

Spiaggia di Scivu – kilkukilometrowa, szeroka i piaszczysta plaża otoczona wydmami i dziką przyrodą. Nad plażą góruje skała o fantastycznym kształcie, mi przypomina sfinksa. W obie strony ciągną się kolejne, jeszcze dziksze plaże, możecie powędrować do nich pieszo brzegiem morza. Jeśli lubicie dłuższe trekkingi, możecie dojść aż do Piscinas – ogromnych wydm opisanych poniżej. Trasa wiedzie cały czas brzegiem morza, przez kolejne zatoczki przedzielone żółtymi skałami, ścieżką wśród dzikiej roślinności lub po prostu plażą.

Spiaggia di Piscinas – najbardziej znane w turystycznym świecie miejsce na Costa Verde. Szeroka na ok. kilometr plaża wypełniona wysokimi nawet na 100 metrów wydmami. Złoty piasek wciąż przesypywany przez wiatr, powyginane fantazyjnie gałęzie prastarych jałowców, mnóstwo dzikich zwierząt, min. jelenie, bażanty, dzikie króliki i lisy. Cały teren to rezerwat przyrodniczy. Nieopisanie piękne zachody słońca! Ciekawostek jest tu jednak więcej. Na wydmy dojeżdża się przez teren dawnych kopalni minerałów, opuszczone, sugestywne budynki, klimatyczne ruiny, raj dla fotografa. Na samej plaży, kilkadziesiąt metrów od brzegu morza, w starych zabudowaniach kopalni powstał luksusowy hotel z artystyczną nutką – Le Dune di Piscinas 4*.

Portu Maga –wracamy znowu w miejsca prawie nie znane. Portu Maga to maleńka nadmorska miejscowość wakacyjna położona przy kilku bajecznych plażach. Na jednej z nich wiatr wyrzeźbił ze skał kształty wzburzonych fal, tworzą urocze „daszki” do plażowania. Także tutaj możecie spacerować brzegiem morza przez kolejne dzikie zatoczki, na których z morza wystają wielkie głazy. Łatwo tu znaleźć zaciszne i puste miejsce w szczycie sezonu. Ja polecam Wam przejść się z plaży S’Aquedda ścieżka brzegiem morza wśród skał ok. 700 m na cudowne dzikie miejsce – Punta Rocca Bucconis.

Torre dei Corsari – czyli plaża pod wieżą korsarzy, prześliczna, bardzo szeroka, pokryta wysokimi, dzikimi wydmami, jedna z największych i najpiękniejszych plaż na Costa Verde. Wieżę zbudowali w XVII wieku Hiszpanie dla obrony przed napadami piratów saraceńskich. Podobno na dzikim skalistym kawałku brzegu na północ, z plaży miejscowi wędkarze łowią niezwykłe okazy ryb i ośmiornic. Plaża ma długość 1,5 km. Piękne naturalne wydmy złotego piasku wciąż zmieniają kształty muskane przez wiatr lub wręcz przesuwane przez mocny mistral. Wiosną na plaży zakwitają piękne kwiaty, jak morskie lilie oraz tzw. piaskowe maki. Na tyłach wydm rosną chronione jałowce, drzewka poziomkowe – corbezzolo i lentyszek. Na otulających plażę wydmy niezwykła ciekawostka, Dom Poety. W latach 60-70 sardyński poeta Efisiu Sanna zbudował wokół/pod kilkusetletnim ogromnym jałowcem cos w rodzaju letniego domu, podobno piękne i dzikie miejsce, poeta mieszkał tam „na dziko” od 10 lat wraz z żoną w letnie miesiące pisząc piękne wiersze.

Cala Domestica – nie leży na terenie Costa Verde, ale sąsiaduje z nim. Zdecydowanie warto ją odwiedzić! Niezwykła plaża, na którą wchodzi się przez „skalne oko”.  Jeśli tam będziecie, koniecznie zróbcie sobie spacer szlakiem „Sentiero blu di miniatori”, co znaczy „niebieska ścieżka górników”.  Trasa nie jest długa, prowadzi w górę do starej hiszpańskiej wieży, z góry niesamowite widoki na usiane klifami wybrzeże.

Urodę i tajemniczość Costa Verde możecie odkryć razem z nami na naszych szytych na miarę, kameralnych wycieczkach z polskim lun angielskojęzycznym przewodnikiem:

Wycieczka na Costa Verde jeepem z kolacją na wydmach – popędzimy szybkim jeepem panoramicznymi trasami, zrelaksujemy się na dzikich plażach, odwiedzimy starą kopalnię minerałów i zjemy romantyczną kolację na wydmach przy zachodzie słońca.

Wycieczka na Costa Verde, Zielone Wybrzeże – odwiedzimy zawieszone na klifach miasteczko, zrelaksujemy się na plaży z widokiem na największą w Europie wystająca z morza skałę, zwiedzimy niezwykły port załadunku minerałów wykuty w klifie, przejdziemy przez skalne oko na słynną Cala Domestica.

Wycieczka na  Costa Verde z obiadem u rybaków – poznamy uroki terenu nieco na północ z Costa Verde czyli półwyspu Sinis. Antyczne miasto nad brzegiem morza, cudowna kwarcowa plaża, pyszny posiłek u rybaków.

Gdzie zamieszkać na Costa Verde?

Polecamy sprawdzone i komfortowe hotele jak najbliżej cudownych plaż Zielonego Wybrzeża:

Butikowy hotel i agroturystyka Da Renzo w Oristano – urocze miejsce z pysznymi sardyńskimi smakami i basenem.

Hotel Soffio di Vento w Arbus – kameralny hotel zagubiony wśród zieleni Costa Verde z pyszną, lokalną kuchnią i przemiłą obsługą.

Hotel Villa Belfiori w Arbus – wspaniała atmosfera, basen, restauracja. Naprzeciw morza z wielką panoramiczną werandą.

Agroturystyka Rocce Bianche w Arbus – piekny basen, przytulne i komfortowe bungalowy, wyśmienita tradycyjna kuchnia sardyńska i rodzinna atmosfera.

Hotel Le Dune di Piscinas w Arbus – Hotel Le Dune Piscinas to szczególne miejsce, które stworzono w budynkach po starej kopalni na zachodnim wybrzeżu Sardynii.

Hotel Torre w Torre dei Corsari – hotel polożony jesta wysokim 600 metrowym wzgórzu, otoczonym lśniącą w słońcu, nieskończoną połacią morza.

Hotel Corsaro Nero w Arbus – piękne położenie z długimi złotymi plażami, pełnymi piaszczystych wydm ukształtowanych przez mistral i pełnych lilii morskich.

Hotel Tarthesh w Guspini – hotel oferuje wspaniały odkryty basen, w otoczeniu przyrody, wśród starych drzew, dębów, drzew oliwnych i wielu roślin.

W celu otrzymania szczegółowych informacji prosimy

wypełnienie formularza lub kontakt z biurem.

+48 517 417 659, info@wakacjenasardynii.pl

  Zapisz się do wakacyjnego Newslettera

  Zapisz się do naszego newslettera, aby nie ominęła Cię żadna z naszych wyjątkowych ofert.

  Masz pytania lub chcesz zarezerować pobyt na Sardynii?
  info@wakacjenasardynii.pl
  Dostępność 24h / 7 dni w tygodniu
  +48 517 417 659
  Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku,
  w godzinach od 9:00 do 20:00.

   Skorzystaj z formularza kontaktowego

   Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności
   Zobacz regiony