Szlakiem sardyńskich malowniczych tras gór Genargentu zabierzemy Państwa w rejony dzikiej Sardynii, gdzie poznacie smak szafranu oraz tajemnice jego produkcji, a także będziecie gośćmi górskiego pasterza Pasquale, który opowie o historii sardyńskich bandytów i ugości nas przepyszną kolacją z tradycyjnymi sardyńskimi potrawami i wyrobami bio.
Czas trwania – ok. 8 h
Co zabrać – aparat, woda, wygodne obuwie
Cena zawiera – przewodnik polskojęzyczny, lunch
Start – dowolne miejsce na północy Sardynii
Program wycieczki
- Wycieczka rozpoczyna się od przyjazdu do miasteczka Oliena w centralnej Sardynii. Już po drodze zachwyci Państwa niezwykle malownicza trasa wijąca się przez górskie drogi sardyńskiej Barbagii. Zaczniemy od wizyty w gospodarstwie uprawy szafranu u Marii, która wprowadzi nas w tajniki uprawy sardyńskiego złota czyli szafranu. Nazwa sardyńskie złoto powiązana jest z jego ceną, za kilogram nawet 15 tysięcy euro! Państwo dostaną okazję kupić szafran produkowany przez Marię w niższej cenie 0,03 gr. po 8,12 lub 15 € w zależności od ilości. Do wyprodukowania gramu tej cennej przyprawy potrzebne jest aż 150 kwiatów, które zbierane są tylko o wschodzie słońca. Sardyński szafran z oznaczeniem DOP zapewnia jego ponadprzeciętne właściwości. Maria z chęcią podzieli się z Państwem swoja wiedzą, będzie możliwość zwiedzenia plantacji, a także posmakowanie wyrobów z dodatkiem szafranu.
- Następny etap naszej wycieczki to dolina Valle Lanaitho, gdzie zjedziemy jeepem z Pasquale – rdzennym sardyńskim pasterzem, którego opowieści i historie przybliżą Państwu sardyńską tradycję. Po drodze zobaczymy nietkniętą przyrodę, skały z okresu neolitu, szczyty najwyższych gór Sardynii. Trasa zapiera dech w piersiach i pozwala zrozumieć sardyńskie slow-life.
- Dojedziemy do gaju oliwkowego u Pasquale, na miejscu zobaczymy malowniczy, górski pejzaż, panującą ciszę oraz pasące się w dolinie osiołki. Gospodarz powita nas sardyńskim passito, posłuchamy historii sardyńskiego bandytyzmu, kryjówkach bandytów w górach Genargentu, czy o najstarszym homo sapiens odnalezionym w jednej z grot Pasquale.
- Po aperitivo przyjdzie czas na sardyńską ucztę, gdzie doświadczycie niezapomnianych kulinarnych wrażeń! Posmakujemy tradycyjnych sardyńskich potraw, wszystkich przyrządzonych w oparciu o ekologiczną uprawę bio. Spróbujemy przystawek, aromatycznych warzyw, wędlin produkowanych przez Pasquale, chleb carasau z oliwa, ravioli z serem i z mięsnym sosem pomidorowy, słynnego sardyńskiego prosiaka pieczonego na ruszcie z mirto, jagnięcinę, pomidory z serem kozim, a na deser Seadas, czyli pieczonego pieroga z nadzieniem z ricotty polany miodem, oraz sardyńską nalewkę mirto i czerwone wino Cannonau, które jest receptą Sardyńczyków na długowieczność. Po uczcie niezbędnym elementem wycieczki będzie sjesta w cieniu oliwkowych drzew z widokiem na srebrzyste góry Genargentu.